CHIRURGICZNE USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych: zabieg wycięcia zmiany skórnej w naszej klinice odbywa się po wstępnej konsultacji przez wielodyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą dermatolodzy i chirurdzy. Taki skład służy bezbłędnej diagnostyce zmian skórnych i wyborze prawidłowego leczenia. Zabiegi wycięcia zmian skórnych najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny.
Każda wycięta zmiana skórna zostaje poddana badaniu histopatologicznemu (pod mikroskopem). Po otrzymaniu wyników badań (po około 2 tygodniach) pacjent ponownie zostaje skonsultowany przez Zespół Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Skóry.

Szwy z rany pooperacyjnej usuwane są w 7-12 dobie po zabiegu. Pacjent w okresie pooperacyjnym pozostaje pod ciągłą obserwacją lekarza, a po zakończeniu leczenia pod obserwacją Zespołu.

Nie jest sztuką wyciąć zmianę. Wyzwaniem dla chirurga jest zaopatrzenie ubytku powstającego w miejscu operowanym w taki sposób, aby w przyszłości pozostała prawie niewidoczna blizna, a funkcja operowanej okolicy nie ucierpiała. Lekarze naszej kliniki posiadają umiejętności zaopatrzenia ubytków skóry na różne sposoby: od zwykłego zaszycia rany, poprzez przeszczep wolny skórny, do plastyki miejscowej za pomocą przesunięcia płata skórnego z sąsiedztwa (foto).

Lekarze wykonujący zabiegi w naszej placówce to chirurdzy z ponad 20-letnim doświadczeniem: dr n. med. Piotr Rak i dr n. med. Iwona Chruścicka – specjaliści chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Czas oczekiwania na zabieg wycięcia zmiany skórnej w naszej klinice jest bardzo krótki. Umów termin wizyty tutaj.

Usunięcie raka podstawnokomórkowego BCC z zaopatrzeniem ubytku skóry Gdańsk

Na zdjęciu (materiał własny dr n. med. Piotr Rak) znajduje się przykład zaopatrzenia rozległego ubytku skóry skrzydełka nosa metodą przesunięcia skórnego płata z policzka. Kolaż przedstawia przebieg leczenia pacjenta z rakiem podstawnokomórkowym skóry: stan przed leczeniem; ubytek tuż po wycięciu raka; stan tuż po zabiegu i 1 miesiąc po operacji.

Zabiegi chirurgiczne wykonywane są po konsultacji lekarskiej. Istnieje możliwość wykonania niektórych zabiegów chirurgicznych bezpośrednio po konsultacji lekarskiej, ale jedynie gdy lekarz będzie dysponował odpowiednią ilością czasu i gdy będzie dostępna aktualnie sala operacyjna.