ZESPÓŁ

Klinika Wyspa Medycyny Przyjaznej powstała na skutek współpracy Piotra Raka (Polska) i Fritza Seelhofer (Szwajcaria). I dlatego jest to miejsce, gdzie łączą się ze sobą słowiańska gościnność
i szwajcarska precyzja.

W nazwie „WYSPA MEDYCYNY PRZYJAZNEJ” kryją się 3 kluczowe pojęcia, na których opiera się istota współpracy z pacjentami.

“WYSPA” ma dwojakie znaczenie. Pierwsze, literalne, nawiązuje do położenia naszej Kliniki, tj. na Wyspie Spichrzów – jednym z najpiękniejszych miejsc w średniowiecznym mieście Gdańsk. Drugie – przywodzi na myśl wyspę, jako rzadkie i wyjątkowe miejsce: bezpieczna przystań, w której medycyna staje się naprawdę przyjazna.

“MEDYCYNA” – oddaje istotę działania naszej Kliniki. Chcemy zmienić spojrzenie na medycynę, aby w naszej Klinice pacjenci zapomnieli o bólu, cierpieniu i strachu. Dla nas liczy się dobro drugiego człowieka – jego zaufanie, uśmiech, wewnętrzny spokój.

“PRZYJAZNY” – jest ono odzwierciedleniem naszej filozofii pracy z pacjentami. Pozwala realizować powołanie lekarskie w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Przyjazny, serdeczny, życzliwy – te wartości odnajdziecie w Klinice „WYSPA MEDYCYNY PRZYJAZNEJ”.

Zarząd Kliniki: Fritz Seelhofer oraz dr n. med. Piotr Rak

dr n. med. PIOTR RAK, chirurg ogólny i onkologiczny, medycyna estetyczna

Jestem specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, onkologicznej oraz zajmuję się medycyną estetyczną. Swoją pracę zawodową rozpocząłem w 1995 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Grodnie (Białoruś) w ramach asystentury z chirurgii ogólnej z aspektami mikrochirurgii i chirurgii rekonstrukcyjnej. Ukończyłem ją z wyróżnieniem w 1997 roku. W latach 1997 – 2003 pracowałem jako mikrochirurg na Oddziale Mikrochirurgii w Miejskim Szpitalu w Grodnie. W tym czasie specjalizowałem się głównie w zabiegach reimplantacyjnych kończyn oraz operacjach odtwórczych. Łącznie wykonałem około 460 reimplantacji kończyn. Jestem autorem metody biomechanicznej rehabilitacji reimplantowanych kończyn. W roku 2002 r. odbyłem staż w zakresie mikrochirurgii pod kierownictwem Prof. W. Kryłowa w Moskwie w Rosyjskim Państwowym Instytucie Kształcenia Podyplomowego.

Przeprowadziłem się do Polski w 2003 r., gdzie rozpocząłem studia doktoranckie na Akademii Medycznej w Gdańsku. Obroniłem tytuł doktora nauk medycznych w kwietniu 2009 r. Tytuł mojej pracy: “Wpływ przebytej chemioterapii z powodu raka na biodegradację krzemowych związków organicznych po zabiegach rekontrukcji piersi z użyciem endoprotez”. Pracowałem w zespołach Kliniki Chirurgii Plastycznej w latach 2003 – 2009 oraz Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK w Gdańsku w latach 2009 – 2015 r. Jestem specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej.

W 2011 r. odbyłem szkolenie w Breast Cancer Unit w „HELIOS KLINIK”, Bad Saarov w Niemczech (kierownik kliniki – dr n. med. M. Budner), którego celem była adaptacja i zastosowanie światowych standardów skojarzonego leczenia raka piersi w Polsce.

W latach 2005 – 2010 r. pracowałem jako koordynator Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w województwie Pomorskim.

W swoim dorobku naukowym mam ponad 30 publikacji w czasopismach medycznych krajowych i zagranicznych. Uczestniczyłem w szeregu konferencji z zakresu interesujących mnie tematów.

Brałem udział w międzynarodowych badaniach naukowych: MINDACT – pilot trial (2006), NKIAVL (2006), KU 3613, ICON (2007-2008), PRAME-AS 15-MEL-001 (MET)) #11373 – faza I (2011), PRAME-AS 15-MEL-001 – faza II (obecnie).

Należałem do zespołu, który po raz pierwszy w Polsce zastosował komórki macierzyste w rekonstrukcji piersi metodą “Cytori”.

Posługuję się swobodnie językiem polskim, rosyjskim, angielskim, białoruskim, francuskim i niemieckim.

Otwarcie swojej kliniki WYSPA MEDYCYNY PRZYJAZNEJ uważam za kolejny etap rozwoju mojej zawodowej kariery. Realizacja tego projektu pozwoliła mi stworzyć ukochane miejsce pracy, o którym marzyłem przez całe swoje życie. Bardzo się cieszę, że mogę pracować w myśl zasad, które podpowiada mi serce. Chcę się dzielić ze swoimi Pacjentami ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Dzięki tej inicjatywie wielu ambitnych lekarzy otrzyma godziwą pracę. Niech to miejsce zostanie WYSPĄ spełnienia moich marzeń, przyjaznym dla każdego, kto u mnie zawita – jako pacjent, jako współpracownik, jako gość.

DR PIOTR RAK

chirurg ogólny i onkologiczny
medycyna estetyczna
międzynarodowy szkoleniowiec

dr n. med. IWONA CHRUŚCICKA, chirurg ogólny i onkologiczny

Jestem chirurgiem z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób piersi. Jako osoba bardzo otwarta potrafię w miłej i pełnej sympatii atmosferze wyjaśnić pacjentce istotę choroby, jej przebieg oraz dostępne metody leczenia. Staram się udzielić odpowiedzi na trudne pytania związane z leczeniem. Moja długoletnia praca z chorymi na raka piersi oraz innymi pacjentami onkologicznymi pozwoliła mi opanować szeroki zakres sposobów leczenia chirurgicznego.

Na co dzień pracuję w wielodyscyplinarnym zespole leczenia raka piersi tzw. Breast Cancer Unit w Wojewódzkim Centrum Onkologicznym.
Moją pasją jest chirurgia piersi w pełnym jej zakresie, czyli jeśli nawet pacjentka zostanie zakwalifikowana do amputacji piersi i zostanie jej pozbawiona, to moją ambicją zawodową jest całkowite odtworzenie utraconej piersi, otoczki i brodawki. Robię to za pomocą wszystkich dostępnych współczesnych metod, w tym z zastosowaniem syntetycznych implantów, własnych tkanek lub połączenie obu tych metod.

W 2015 roku zostałam specjalistką chirurgii ogólnej i onkologicznej. Wiele lat pracowałam na oddziałach chirurgii onkologicznej oraz plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Tytuł doktora nauk medycznych obroniłam w roku 2009. W przeszłości dużo czasu poświęciłam programowi wczesnego wykrywania raka piersi w województwie Pomorskim będąc jego koordynatorką.
Z przyjemnością staram się popularyzować wiedzę dotyczącą profilaktyki i leczenia schorzeń piersi oraz leczenia chirurgicznego zmian skórnych poprzez wygłaszanie wykładów i publikowanie artykułów.

W Wyspie Medycyny Przyjaznej serdecznie Państwa powitam i z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania oraz pomogę w zakresie następujących problemów:

Leczenie i diagnostyka schorzeń piersi – zarówno łagodnych, jak i złośliwych:

  • wszystkie rodzaje biopsji guzów piersi
  • interpretacja wyników obrazowych badań piersi (mammografia, USG)
  • pełny zakres chirurgii piersi

Leczenie chirurgiczne i diagnostyka zmian nowotworowych skóry (łagodne i złośliwe, w tym czerniaka):

  • wszystkie rodzaje biopsji zmian skórnych
  • biopsja węzłów chłonnych regionalnych
  • zabiegi wycięcia zmian skórnych z zaopatrzeniem ubytków poprzez zastosowanie plastyki miejscowej płatowej lub przeszczepu skóry.

dr n. med. JAKUB KRUKOWSKI, urolog, androlog

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację z zakresu urologii rozpocząłem w 2013, w Klinice Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W okresie programu specjalizacyjnego odbyłem liczne kursy, mające na celu podniesienie moich kwalifikacji zawodowych. Obejmowały one zarówno udoskonalenie warsztatu lekarskiego, niezbędnego w pracy ambulatoryjnej (diagnostyka ultrasonograficzna układu moczowo-płciowego, szkolenie w zakresie urodynamiki) jak i opanowanie nowych technik operacyjnych. Jako jeden z nielicznych urologów w Polsce wykonuję sonouretrografię – ultrasonograficzną ocenę cewki moczowej.

W 2018 odbyłem staż w Servicio de Urología de Hospital General Universitario Gregorio Marañón w Madrycie, gdzie pod okiem profesora Enrique Lledo Garcia, jednego z najbardziej doświadczonych urologów w Europie zajmujących się urologią rekonstrukcyjną, współautorem Guidelines of European Association of Urology, zdobywałem wiedzę na temat zabiegowego leczenia zwężeń cewki moczowej oraz wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji u pacjentów wcześniej poddanych leczeniu schorzeń w obrębie miednicy, w tym raka prostaty.

W czerwcu 2020 zdałem europejski egzamin specjalizacyjny, uzyskując stopień specjalisty urologii oraz prestiżowy tytuł Fellow of European Board of Urology (FEBU).

Od 2015 jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz European Association of Urology (EAU). Jestem pierwszym autorem i współautorem 7 artykułów opublikowanych w czasopismach indeksowanych w najważniejszych bazach naukowych oraz ponad 20 doniesień naukowych, prezentowanych na zjazdach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

W ramach konsultacji urologicznej mogę Państwu zaproponować pomoc w diagnostyce i leczeniu schorzeń obejmujących układ moczowo-płciowy. Zagadnienia, którymi zajmuję się na co dzień to:

– diagnostyka zmian podejrzanych o rozrost nowotworowy
– kamica układu moczowego
– niepłodność męska
– zaburzenia erekcji
– zaburzenia oddawania moczu, w tym związane z łagodnym rozrostem prostaty
– nietrzymanie moczu (częstomocz, wysiłkowe nietrzymanie moczu)
– diagnostyka i leczenie zmian w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, krótkie wędzidełko, zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej)
– zakażenia w obrębie układu moczowo-płciowego

Aby umożliwić postawienie jak najdokładniejszej diagnozy, istnieje możliwość wykonania badania USG w trakcie konsultacji urologicznej.

Leczenie zabiegowe:

– operacyjne leczenie stulejki (obrzezanie, plastyka napletka)
– plastyka ujścia zewnętrznego cewki moczowej (meatoplastyka)
– chirurgiczne wydłużanie wędzidełka
– punkcja wodniaka jądra

prof. dr n. med. JAKUB KŁĄCZ, urolog, seksuolog

Jestem urologiem z ponad 13-letnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyłem studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, a następnie rozpocząłem szkolenie specjalizacyjne w zakresie urologii w Klinice Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W 2016 roku uzyskałem specjalizację w zakresie urologii oraz prestiżowy tytuł Fellow of the European Board of Urology (FEBU).

Po zakończeniu specjalizacji przez wiele lat kontynuowałem prące w Klinice Urologii jako starszy specjalista oraz jako nauczyciel akademicki. W 2017 roku obroniłem pracę doktorską pt.” Evaluation of selected molecular tests as prognostic factors in patients undergoing nephrectomy due to kidney cancer.” Jestem autorem i współautorem ponad 70 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym.
W trakcie specjalizacji, jak również po jej ukończeniu uczestniczyłem aktywnie w wielu kongresach i konferencjach naukowych, m.in.: w Nowym Orleanie, Atlancie, San Francisco, San Diego, Bostonie, Vancouver i Melbourne.

Od 2021 jestem jednym z nielicznych na świecie Preceptorów (trenerów) nowego systemu robotycznego CMR Versius, wykorzystywanego w precyzyjnym chirurgicznym leczeniu pacjentów m.in. z rakiem prostaty i rakiem nerki.

W 2022 roku zostałem Profesorem na Uniwersytecie Cambridge oraz wykładowcą międzynarodowej szkoły laparoskopii i robotyki Lapco.

Odbyłem liczne kursy i szkolenia w prestiżowych międzynarodowych ośrodkach naukowych:

– ORSI Academy, Melle, Belgia
– IRCAD France, Strasbourg, Francja
– Servicio de Urología de Hospital General Universitario Gregorio Marañón, Madryt, Hiszpania
– Royal College of Surgeons of England, Londyn, Anglia
– University of Cambridge, Cambridge, Anglia

Jako jeden z nielicznych urologów w Polsce wykonuję implantację sztucznych zwieraczy cewki moczowej oraz implantację protez prącia, jak również zajmuję się leczeniem urologicznych chorób nowotworowych z użyciem robota chirurgicznego Versius.

Jestem aktywnym członkiem krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in.:

– Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU)
– European Association of Urology (EAU)
– American Urological Association (AUA)
– International Society for Sexual Medicine (ISSM)

Jestem również recenzentem w wielu między narodowych czasopismach o tematyce urologicznej, onkologicznej i genetycznej.

W ramach konsultacji urologicznej zajmuję się m.in.:

– diagnostyką i leczeniem chorób gruczołu krokowego – rak prostaty, łagodny rozrost
prostaty, zapalenie prostaty
– diagnostyką i leczeniem nowotworów nerek, pęcherza i jąder
– diagnostyką i leczeniem kamicy moczowej
– diagnostyką i leczeniem chorób zapalnych ukł. moczowo-płciowego
– leczeniem niepłodności męskiej
– leczeniem zaburzeń erekcji
– zabiegami w zakresie urologii estetycznej i męskiej antykoncepcji (wazektomia)
– kwalifikacją do operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu oraz zaburzeń lub braku erekcji

Aby umożliwić postawienie jak najdokładniejszej diagnozy rekomenduję jednoczasowe wykonania badania USG w trakcie konsultacji urologicznej.

Leczenie zabiegowe obejmuje m.in:

– wazektomię (męską antykoncepcję)
– powiększanie prącia z użyciem kwasu hialuronowego
– zabiegi rewitalizacji moszny, prącia lub krocza
– operacyjne leczenie stulejki (plastyka napletka/ obrzezanie)
– plastykę/ wydłużenie wędzidełka

lek. MAREK SOWA, urolog

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację z urologii w Klinice Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku rozpocząłem w 2015 roku. Od 2016 roku jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Swoją wiedzę w dziedzinie urologii stale podnoszę na konferencjach zarówno polskich jak i europejskich oraz uczestnicząc w kursach doszkalających.
Szczególnymi obszarami mojego zainteresowania są schorzenia gruczołu krokowego oraz jąder wraz z diagnostyką ultrasonograficzną jąder oraz USG transrektalnym gruczołu krokowego, jak również zaburzenia czynnościowe pęcherza, takie jak zespół pęcherza nadaktywnego( nadreaktywnego).

Ponadto zapraszam pacjentów na:

– diagnostykę oraz leczenie kamicy nerkowej
– diagnostykę w kierunku nowotworów prostaty, pęcherza moczowego, nerek oraz jąder
– diagnostykę i leczenie nietrzymania moczu
– diagnostykę i leczenie zakażeń układu moczowego
– diagnostykę oraz leczenie zakażeń przenoszonych drogą płciową
– diagnostykę niepłodności
– diagnostykę i leczenie zaburzeń erekcji

Operacje i zabiegi, które wykonuję w Wyspie Medycyny Przyjaznej:

– wazektomia
– plastyka wędzidełka
– obrzezanie częściowe bądź całkowite w przypadku stulejki
– punkcja wodniaka jądra
– biopsja chirurgiczna zmian prącia
– meatoplastyka – plastyka zwężenia ujścia zewnętrznego

Zabiegi wykonywane w ramach leczenia szpitalnego:

Leczenie małoinwazyjne kamicy nerkowej i pęcherzowej:

Zabieg uretrorenoskopii z litotrypsją – URSL- za pomocą sztywnego urterorenoskopu wykonuje się kruszenie złogu za pomocą włókna lasera w obrębie moczowodu.
Zabieg giętkiej ureterorenoskopii z litorypsją fRIRS – za pomocą giętkiego ureterorenoskpopu możliwe jest dotarcie do złogów, rozmieszczonych w niemal każdym kielichu nerki co skutkuje wysoką skutecznością i minimalną koniecznością wykonywania ponownych interwencji.
Zabieg przezskórnej nefrolitotrypsji – mini PCNL – zminiaturyzowana średnica narzędzi powoduje mniejszą średnicę wkłucia, a w konsekwencji szybszy powrót do zdrowia, mniejsze ryzyko krwawienia jak i zacieku moczu w porównaniu do standardowego zabiegu.

Zabieg laserowej enukleacji gruczolaka stercza za pomocą lasera Holmowego – HoLEP.
Zabieg dedykowany pacjentom z przerostem gruczołu krokowego, polegający na wyłuszczeniu za pomocą lasera – przez cewkę moczową, gruczolaka stercza z następczym usunięciem miąższu prostaty. Zabieg wykonywany przy gruczołach od 40 ml.
Zabieg można wykonać również w przypadku gruczołów powyżej 80 ml co stanowi alternatywę dla dużo bardziej inwazyjnego zabiegu – adenomektomii wykonywanego głównie przez cięcie.

lek. JAKUB GONDEK, urolog

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie odbywam specjalizację z urologii w Klinice Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku od 2019 roku. Jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) od 2019 roku. W trakcie specjalizacji aktywnie uczestniczę w kursach doszkalających (w zakresie diagnostyki, leczenia, technik operacyjnych) oraz kongresach polskich i europejskich, nieustannie poszerzając swoja wiedzę w dziedzinie urologii.

W ramach konsultacji pomogę zdiagnozować i zaproponuję leczenie w zakresie:

– zakażeń układu moczowo-płciowego

– kamicy układu moczowego

– nowotworów układu moczowego (nerek, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, jąder)

– zaburzeń erekcji

– nietrzymania moczu (częstomocz, parcia naglące, wysiłkowe nietrzymanie moczu)

– zaburzeń oddawania moczu (łagodny rozrost gruczołu krokowego)

– schorzeń zewnętrznych narządów płciowych (wodniak jądra, stulejka, krótkie wędzidełko, zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej)

W trakcie wizyty istnieje możliwość wykonania USG układu moczowego, TRUS, USG jąder.

Zabiegi, które wykonuję w Wyspie Medycyny Przyjaznej:

– plastyka wędzidełka

– obrzezanie częściowe lub całkowite

– meatoplastyka (plastyka zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej)

lek. med. ALEKSANDRA OKUNIEWSKA, dermatolog

Świadczę usługi w następującym zakresie:

  • Konsultacja dermatologiczna w tym ocena dermatoskopowa zmian skórnych
  • Konsultacja trychologiczna łącznie z trychoskopią (ocena stanu włosów)
  • Konsultacja w kierunku grzybicy (badanie mikologiczne) i innych chorób skóry
  • Konsultacja wenerologiczna

lek. med. KAROLINA MOHR, konsultacje dermatologiczne, medycyna estetyczna

Jestem Absolwentką Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizację w zakresie dermatologii i wenerologii rozpoczęłam w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej w Lublinie, a obecnie jestem związana z Oddziałem Dermatologii Szpitala Copernicus w Gdańsku. W klinice Wyspa Medycyny Przyjaznej zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci u dorosłych, oceną dermoskopową zmian skórnych oraz wykonuję peelingi chemiczne.

dr n. med. MARCIN ŚNIADECKI, ginekolog

Jestem lekarzem ginekologiem z blisko 10-letnim doświadczeniem w pracy klinicznej, zdobytym w Polsce i w Niemczech. W 2017 roku uzyskałem stopień naukowy doktora nauk medycznych. W życiu zawodowym koncentruję się na diagnozowaniu i leczeniu chorych na nowotwory narządów płciowych oraz gruczołu piersiowego. Ponadto zajmuję się ginekologią estetyczną. Wierzę w indywidualną profilaktykę zdrowotną i lecznictwo spersonalizowane.
Jestem nauczycielem akademickim i członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń, m. in. przewodniczącym Akademickiego Stowarzyszenia Ginekologów Onkologów w Gdańsku, członkiem zwyczajnym Europejskiej Organizacji ds. Badań i Leczenia Raka (EORTC), jak również członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.