TOKSYNA BOTULINOWA GDAŃSK CENTRUM

TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa – popularny lek, którego substancją czynną jest pochodna jadu kiełbasianego (toksyna typu A).

W jakim celu stosuje się toksynę typu A?

Toksynę botulinową stosuje się w celu usunięcia zmarszczek oraz leczenia innych dolegliwości, takich jak nadpotliwość, migrena, bruksizm (zgrzytanie zębami).

W jaki sposób działa toksyna botulinowa?

Istotą działania botulinotoksyny jest zdolność leku do upośledzenia przekazania sygnału od nerwów do mięśnia. Na skutek tego mięsień, do którego podaliśmy preparat, traci zdolność do obkurczania się, a co za tym idzie – zanikają zmarszczki skóry w miejscu, gdzie mięsień jest z nią połączony.

Na jakie okolice podaje się toksynę botulinową?

Najczęściej toksynę botulinową stosuje się w okolicach twarzy, gdzie ruchy mimiczne mięśni powodują powstanie zmarszczek. Potocznie okolice takie określamy jako „lwia zmarszczka”, „kurze łapki”, poprzeczne zmarszczki czoła, opadające kąciki ust, „marmurkowaty podbródek”.

Jak wygląda zabieg podania toksyny botulinowej?

Zabieg polega na precyzyjnym wstrzyknięciu dokładnie odmierzonej dawki preparatu do poszczególnych grup mięśni mimicznych. Na skutek tego po 7-10 dniach następuje efekt rozluźnienia mięśni w miejscu wstrzyknięcia i spłycenia zmarszczek na skórze. Działanie toksyny utrzymuje się ok. 4 miesięcy po pierwszej iniekcji, a po powtórnych zabiegach do 7-9 miesięcy.

Sama procedura podania botulinotoksyny trwa kilka minut i jest bezbolesna. Wykonywana jest w wyposażonym gabinecie zabiegowym, w warunkach aseptycznych – czyli dbając o czystość otoczenia i jałowość sprzętu. Zabieg polega na serii zastrzyków igłą o wyjątkowo małej średnicy, podczas których podawana jest dokładnie odmierzona ilość jednostek terapeutycznych preparatu.

Kto wykonuje zabieg podania toksyny botulinowej?

W naszej klinice – WYSPA MEDYCYNY PRZYJAZNEJ zabieg z zastosowaniem botulinotoksyny wykonują tylko lekarze, którzy zostali przeszkoleni i posiadają odpowiednie certyfikaty, co pozwala zminimalizować ryzyko powikłań.