GRUDKI PERLISTE PRĄCIA - LASEROWE USUWANIE GDAŃSK

Grudki perliste prącia – usuwanie laserowe

Zabieg usunięcia zmian skórnych okolicy prącia – tzw. grudek perlistych odbywa się w znieczuleniu miejscowym po konsultacji lekarskiej. Zabieg można wykonać już podczas pierwszej wizyty.

Grudki perliste prącia (ang. pearly penile papules, hirsutoid papillomas of the penis, łac. papillomatosis coronae penis, PPP) to fizjologiczne zmiany, nie będące przejawem absolutnie żadnej choroby. Przyjmują formę małych kopulastych lub wydłużonych grudek o cielistym bądź perłowym kolorze, błyszczącej powierzchni i rozmiarze od 0,5-4 mm.
W trakcie wzwodu może dochodzić do powiększenia ich rozmiaru. W przeciwieństwie do kłykcin kończystych (objawu infekcji wirusem HPV), nie przechodzą one na trzon prącia i wzgórek łonowy.

Najczęściej pojawiają się ok. 20-30 roku życia (mogą jednak być zauważone po raz pierwszy nawet po 50 r.ż.), a częstość ich występowania maleje wraz z wiekiem.
Są bezbolesne i niejednokrotnie pozostają niezauważalne.
Grudki perliste na penisie nie przenoszą się drogą płciową, a ich występowanie nie ma związku z aktywnością seksualną lub nieodpowiednią higieną.
Spotkać je można u kilku do kilkunastu procent mężczyzn – częściej u nieobrzezanych i przedstawicieli rasy czarnej.

Co ciekawe, u części mężczyzn, którzy poddali się zabiegowi obrzezania, grudki perliste znikały samoistnie.
Przyczyny ich powstawania są jak dotąd nieznane – zakłada się, że stanowią fizjologiczny wytwór nabłonka prącia, będący po prostu wariantem anatomicznym skóry członka.

W dotyku grudki perliste przypominają delikatne ziarenka.
Lokalizują się zazwyczaj na podstawie żołędzi członka (w tzw. rowku zażołędnym) w postaci jednego lub kilku rzędów.
Grudki perliste na żołędziu występują zwykle mnogo i układają się zazwyczaj w swego rodzaju pierścień.

Ważne!
U mężczyzn, którzy rozpoczęli współżycie seksualne, zmiany na narządach płciowych należy różnicować przede wszystkim z brodawkami płciowymi, tzw. kłykcinami kończystymi (objawem infekcji wirusa HPV).
W przeciwieństwie do grudek perlistych, kłykciny kończyste (łac. condylomata acuminata) są to uszypułowane, ,,kalafiorowate” zmiany które mogą być zlokalizowane na całej powierzchni narządów płciowych (żołędzi, wędzidełku, rowku zażołędnym, wewnętrznej blaszce napletka, skórze trzonu prącia), wzgórka łonowego oraz okolic odbytu.

Jak leczyć grudki perliste?

Niestety, leczenie domowymi sposobami nie daje oczekiwanych rezultatów.
Na rynku dostępne są preparaty rzekomo mające powodować ustępowanie zmian, jednakże ich skuteczność jest co najmniej wątpliwa (np. często polecany olejek z drzewa herbacianego lub olejek rycynowy).
Grudek perlistych w żadnym wypadku nie należy także próbować pocierać, wyciskać czy drapać, gdyż może to jedynie doprowadzić do rozwoju wtórnych infekcji bakteryjnych, które mogą zakończyć się powstaniem mało estetycznych blizn i zrostów, wymagających długiego, i niekiedy zabiegowego, leczenia.

Grudki perliste na prąciu niestety dosyć rzadko ustępują samoistnie.

W przypadku, gdy napotkamy grudki perliste prącia usuwanie nie jest jednak bezwzględnie konieczne, ponieważ zmiany te nie wymagają leczenia – nie wpływają na funkcjonowanie w zakresie pożycia intymnego oraz nie zwiększają ryzyka powstania nowotworów złośliwych.

Mogą natomiast mieć negatywny wpływ na samoocenę i stwarzać poczucie wstydu.
Ponadto, w miejscach występowania grudek perlistych zwykle pojawia się więcej tzw. mastki – białawej, kremowej wydzieliny gromadzącej się pod napletkiem, która przy nieodpowiedniej higienie może powodować nieprzyjemny zapach w okolicy narządów płciowych.
W przypadku, gdy obecność grudek perlistych jest dla posiadacza mankamentem kosmetycznym i w jakikolwiek sposób powoduje u niego dyskomfort czy niezadowolenie, zalecane jest ich usunięcie.
Grudki perliste prącia można usunąć, co ważne – trwale – za pomocą lasera CO2. Jak to wygląda? Na ok. 10-15 minut przed zabiegiem nakładany jest krem miejscowo znieczulający, dzięki czemu cała procedura odbywa się bez nieprzyjemnych, i bolesnych dla pacjenta, doznań. Następnie lekarz przykłada końcówkę lasera po kolei do każdej grudki i wypala ją. Nie powoduje to krwawienia, w miejscu po grudce pojawia się tylko maleńki strupek. Zabieg jest bardzo precyzyjny. Chwilę później pacjent może czuć niewielki dyskomfort, ale dolegliwości mijają bardzo szybko. W miejscu zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Strupki odpadają w ciągu 3-7 dni.
Przez co najmniej 1-3 dni należy się powstrzymać od aktywności seksualnej. Warto dodać, że po zabiegu nie zostają blizny, nie wpływa on też w żaden sposób na obniżenie sprawności seksualnej ani płodności.

Lekarze konsultujący i wykonujący zabiegi usuwania laserem grudek perlistych prącia: