dr n. med. Jakub Krukowski
specjalista urolog, androlog

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację z zakresu urologii rozpocząłem w 2013, w Klinice Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W okresie programu specjalizacyjnego odbyłem liczne kursy, mające na celu podniesienie moich kwalifikacji zawodowych. Obejmowały one zarówno udoskonalenie warsztatu lekarskiego, niezbędnego w pracy ambulatoryjnej (diagnostyka ultrasonograficzna układu moczowo-płciowego, szkolenie w zakresie urodynamiki) jak i opanowanie nowych technik operacyjnych. Jako jeden z nielicznych urologów w Polsce wykonuję sonouretrografię – ultrasonograficzną ocenę cewki moczowej.

W 2018 odbyłem staż w Servicio de Urología de Hospital General Universitario Gregorio Marañón w Madrycie, gdzie pod okiem profesora Enrique Lledo Garcia, jednego z najbardziej doświadczonych urologów w Europie zajmujących się urologią rekonstrukcyjną, współautorem Guidelines of European Association of Urology, zdobywałem wiedzę na temat zabiegowego leczenia zwężeń cewki moczowej oraz wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji u pacjentów wcześniej poddanych leczeniu schorzeń w obrębie miednicy, w tym raka prostaty.

W czerwcu 2020 zdałem europejski egzamin specjalizacyjny, uzyskując stopień specjalisty urologii oraz prestiżowy tytuł Fellow of European Board of Urology (FEBU).

Od 2015 jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz European Association of Urology (EAU). Jestem pierwszym autorem i współautorem 7 artykułów opublikowanych w czasopismach indeksowanych w najważniejszych bazach naukowych oraz ponad 20 doniesień naukowych, prezentowanych na zjazdach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

W ramach konsultacji urologicznej mogę Państwu zaproponować pomoc w diagnostyce i leczeniu schorzeń obejmujących układ moczowo-płciowy. Zagadnienia, którymi zajmuję się na co dzień to:

– diagnostyka zmian podejrzanych o rozrost nowotworowy
– kamica układu moczowego
– niepłodność męska
– zaburzenia erekcji
zaburzenia oddawania moczu, w tym związane z łagodnym rozrostem prostaty
nietrzymanie moczu (częstomocz, wysiłkowe nietrzymanie moczu)
– diagnostyka i leczenie zmian w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, krótkie wędzidełko, zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej)
– zakażenia w obrębie układu moczowo-płciowego

Aby umożliwić postawienie jak najdokładniejszej diagnozy, istnieje możliwość wykonania badania USG w trakcie konsultacji urologicznej.

Leczenie zabiegowe:

operacyjne leczenie stulejki (obrzezanie, plastyka napletka)
– plastyka ujścia zewnętrznego cewki moczowej (meatoplastyka)
– chirurgiczne wydłużanie wędzidełka
wazektomia – przecięcie nasieniowodów – męska antykoncepcja
– punkcja wodniaka jądra

Jakub Krukowski – ZnanyLekarz.pl

Urolog Gdańsk