OBRZEZANIE - ZALECENIA PO ZABIEGU

Zalecenia po obrzezaniu

Po około 2-3 godzinach po zabiegu może Pan zacząć odczuwać ból i dyskomfort w miejscu zabiegu. Aby temu zapobiec, proszę regularnie przyjmować leki przeciwbólowe (lista leków oraz sposób dawkowania znajduje się na końcu karty informacyjnej) przez najbliższe kilka dni.

Ważne informacje po zabiegu:

1. Krwiak – w miejscu zabiegu może pojawić się obrzęk i zasinienie skóry. Dodatkowo, przez linię szwów może sączyć się na początku krwiście podbarwiony, a następnie lekko żółtawy, przeźroczysty płyn. Jest to normalna reakcja organizmu na uraz spowodowany zabiegiem oraz proces gojenia się rany.

2. Nadwrażliwość żołędzi – nadwrażliwość tej części prącia może być obecna przez pierwsze 2-3 tygodnie. Z każdym dniem będzie ona co raz mniejsza, z powodu tzw. procesu desensytyzacji. Przewlekłe drażnienie odsłoniętej żołędzi będzie powodowało, że odbierane bodźce będą co raz słabiej aktywowały receptory czuciowe. Spowoduje to stopniowe ustępowanie nieprzyjemnych dolegliwości, aż do
poziomu, w którym Pacjent nie będzie tego odbierał jako ból lub dyskomfort.

3. Wygląd rany – przez pierwsze 4-6 tygodni żołądź oraz skóra wokół rany może wydawać się opuchnięta. Rana w miejscu założenia szwów goi się w ciągu 5-7 dni, natomiast o zakończeniu procesu formowania blizny pierwotnej można mówić po około 4 tygodniach. Od tego czasu blizna przechodzi w okres „remodelingu”, który z reguły trawa od 6 do nawet 12 miesięcy. W tym czasie blizna staje się płaska, bardziej elastyczna oraz blednieje. Celem przyspieszenia jej remodelingu, można stosować maści silikonowe (np. Sutricon).

4. Aktywność seksualna – należy powstrzymać się od wszelkich czynności seksualnych przez cztery tygodnie po operacji.

5. Szwy – w trakcie zabiegu zostały użyte szwy samorozpuszczalne (Monosyn Quick 4-0), co oznacza, że nie trzeba ich usuwać. Wypadają one w ciągu 21 dni po ich założeniu.

Każdy pacjent inaczej reaguje na zabieg i inaczej przechodzi okres pooperacyjny. Nie ma określonej reguły, kiedy należy wrócić do pracy. Większości pacjentów zaleca się co najmniej tydzień zwolnienia. Długość zwolnienia w głównej mierze zależy od charakteru pracy zawodowej. W przypadku pracy biurowej, minimalny okres zwolnienia jaki jest zalecany, wynosi od 2 do 3 dni. W przypadku pracy fizycznej, okres zwolnienia od pracy powinien wynosić co najmniej 7 dni. Ważne jest, aby rana była czysta i sucha – przez pierwsze 7 dni opatrunek należy zmieniać co najmniej 2 razy dziennie. Do przemywania rany nie należy używać mydeł zapachowych ani żelów pod prysznic. Najlepszym środkiem do przemywania rany są mydła nie zawierające barwników oraz sztucznych barwników.
Nie należy nakładać kremów ani maści na penisa (poza tymi zaleconymi przez operatora), dopóki nie zostanie całkowicie wyleczony. Pomoże to zapobiec opóźnieniom w gojeniu się rany. Czasami skóra żołędzi staje się przesuszona i delikatnie się łuszczy. Celem jej nawilżenia można używać niewielkiej ilości Wazeliny lub maści z emolientami.

Co powinno zaniepokoić:

• nadmierny ból w miejscu zabiegu, słabo reagujący na zalecone leki przeciwbólowe
• uporczywe krwawienie
• wysoka temperatura (powyżej 38° C)
• trudności w oddawaniu moczu
• zaczerwienienie, stan zapalny i ból w miejscu rany
• duży obrzęk
• nieprawidłowy kolor w miejscu rany lub wokół niego
• ropa wydobywająca się z rany

Zalecenia:

1. Elewacja (uniesienie) prącia przez 7 dni.
2. Opatrunek uciskowy przez 7 dni.
3. W razie widocznego przesączania się krwi przez linię szwów, proszę położyć
chłodny opatrunek w okolicę rany.
4. Ograniczenie zwiększonej aktywności fizycznej przez 7-10 dni.
5. Przyspieszenie procesu przebudowy blizny pooperacyjnej:
Sutricon; 2x dziennie na linię szwów, lub
Contractubex; 2x dziennie na linię szwów
6. Nawilżanie suchej skóry żołędzi:
Calmapherol S.C; 2x dziennie, lub
Heel Dermaveel; 2x dziennie
7. Wizyta kontrolna za 4-5 tyg.