PLASTYKA WĘDZIDEŁKA - PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA W GDAŃSK

PLASTYKA WĘDZIDEŁKA – PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA

Krótkie wędzidełko (łac. frenulum breve) jest medycznym określeniem podłużnej „struny”, która ogranicza ruchomość napletka w jego dolnej, brzusznej, części.
Wędzidełko jest cienkim, elastycznym fragmentem tkanki, który łączy żołądź prącia z wewnętrzną blaszką napletka. Ten fragment prącia jest bardzo dobrze unerwiony, przez co jest niezwykle wrażliwy na wszelkie bodźce i stymulacje. W przypadkach, gdy wędzidełko jest zbyt krótkie, może ono ograniczać ruchomość napletka, a tym samym wpływać na odczucia, a w ekstremalnych przypadkach, na możliwość odbycia stosunku płciowego. W niektórych przypadkach, może dojść do jego pęknięcia w trakcie stosunku lub masturbacji. Prowadzi to do intensywnego krwawienia w okolicy urazu, a w późniejszym czasie, do formowania rozległej blizny.

Co może wskazywać, że wędzidełko jest zbyt krótkie?

Głównym objawem jest niemożliwość całkowitego odprowadzenia napletka w jego dolnej części. W trakcie próby jego ściągnięcia, pojawia się odczucie napinania tkanek w okolicy wędzidełka.
Inne objawy to przygięcie w trakcie erekcji końcowej części prącia (żołędzi) do dołu (może to powodować subiektywne wrażenie skrócenia prącia) oraz ból i dyskomfort w trakcie stosunku płciowego.
W niektórych przypadkach krótkie wędzidełko może powodować zaburzenia erekcji. Pojawiają się one, ponieważ pacjent stara się unikać sytuacji, w których pojawia się wzwód, w trakcie którego odczuwa ból w okolicy wędzidełka.

Leczeniem z wyboru jest zabieg plastyki wędzidełka (frenuloplastyki). Operacja ta polega na przecięciu wędzidełka na wysokości rowka zażołędnego (okolicy pomiędzy brzegiem żołędzi i wewnętrznej blaszki napletka). Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura trwa około 30 minut.