REKONSTRUKCJA BRODAWKI I JEJ OTOCZKI

W „WYSPIE MEDYCYNY PRZYJAZNEJ” wykonujemy zabieg odtworzenia otoczki i brodawki amputowanej piersi.

Mało kto uświadamia sobie fakt, że po amputacji piersi z powodu raka i jej rekonstrukcji powstaje również konieczność odtworzenia brodawki i jej otoczki. A to już jest osobny zabieg (zabiegi), stanowiące duże wyzwanie dla chirurga.

Do rekonstrukcji brodawki wykorzystuje się tkanki własne okolicy planowanej brodawki, z których formowany jest stożek ją imitujący. Jeżeli chodzi o procedurę odtworzenia otoczki brodawki, to istnieje na to kilka sposobów. Chirurdzy w klinice „WYSPA MEDYCYNY PRZYJAZNEJ” pomogą dobrać odpowiedni. Techniki operacyjne polegają na wykorzystaniu własnych tkanek pobranych z otoczki zdrowej piersi lub warg sromowych mniejszych. Czasami może być użyty nawet nadmiar skóry z powiek górnych (spójrz na dołączone zdjęcia). Czasami stosowany jest tatuaż permanentny, w którym używane są barwniki o zbliżonej kolorystyce do otoczki brodawki zdrowej piersi.

Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że miejsce operowane ostrzykuje się specjalnym roztworem, pacjentka pozostaje cały czas przytomna, ale nie czuje bólu. Procedura jest wykonywana w warunkach sali operacyjnej. Po zabiegu pacjentka może opuścić Klinikę tego samego dnia. Na zakończenie wizyty wydawane są zalecenia pooperacyjne oraz ustalane są terminy wizyt kontrolnych.

Przed zabiegiem lekarz operujący zleci badania krwi. Krew do zleconych badań pacjentka może oddać na miejscu w ośrodku „Wyspa Medycyny Przyjaznej”.

Zabiegi rekonstrukcji brodawki i jej otoczki w naszej Klinice wykonywane są przez dr n. med. Iwonę Chruścicką oraz przez dr n. med. Piotra Raka – specjalistów chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Rekonstrukcja i odtworzenie brodawki - Widok przed i po zabiegu Gdańsk
Rekonstrukcja i odtworzenie brodawki - Etapy zabiegu Gdańsk

Na dołączonych zdjęciach (materiał własny dr n. med. Piotr Rak) przedstawiona jest technika płatowa odtworzenia wzgórka brodawki. Widok przed i po zabiegu oraz poszczególne etapy operacji i gojenia się.

Rekonstrukcja i odtworzenie otoczki brodawki Gdańsk

Na dołączonym kolażu (materiał własny dr n. med. Piotr Rak) przedstawiono proces odtworzenia otoczki brodawki za pomocą przeszczepu wolnego skóry pobranej z nadmiaru otoczki zdrowej piersi.