WAZEKTOMIA - PODCIĘCIE NASIENIOWODÓW - PRYWATNIE - GDAŃSK

Wazektomia – przecięcie nasieniowodów – męska antykoncepcja

Spośród wszystkich aktualnie dostępnych metod, wazektomia jest najbardziej niezawodną formą antykoncepcji dla mężczyzn. Szacuje się, że korzysta z niej 40-60 milionów mężczyzn na całym świecie. Chociaż sama wazektomia jest bardzo skuteczną metodą zapewniającą odwracalną bezpłodność, czasami mogą pojawić się problemy związane z niewystarczającymi informacjami udzielonymi pacjentowi przed kwalifikacją do samego zabiegu. Dotyczą one danych o wskazaniach, przebiegu zabiegu chirurgicznego, powikłaniach oraz z procesem kontroli pooperacyjnej.

Motywacje do wykonania wazektomii są różne, ale bardzo ważne jest, aby decyzja była podejmowana bez stresu i przymusu.
Nie ma absolutnych przeciwwskazań. Względnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu wazektomii mogą być: brak dzieci, młody wiek (<30 lat), ciężkie choroby współistniejące, brak aktualnego związku i ból w obrębie moszny.

Pomimo możliwości chirurgicznego odtworzenia ciągłości nasieniowodów, procedurę należy uznać za nieodwracalną.
Procedura wazektomii ma niski odsetek powikłań i niepowodzeń.
Pary muszą kontynuować stosowanie środków antykoncepcyjnych do czasu osiągnięcia bezpłodności, potwierdzonego w badaniach nasienia.
Wszystkie dostępne dane wskazują, że wazektomia jest bezpieczna i nie wiąże się z żadnymi poważnymi, długoterminowymi skutkami ubocznymi lub chorobami.

Technika zabiegu

Podstawową zasadą wazektomii jest przerwanie ciągłości nasieniowodów. Cel ten można osiągnąć za pomocą kilku technik, ale obowiązują pewne ogólne zasady:

Wazektomię można wykonywać w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach może być wymagane znieczulenie ogólne.
• Dostęp do obu nasieniowodów jest osiągany przez jedno lub dwa nacięcia.

Celem przerwania ciągłości nasieniowodów można zastosować jedną z następujących technik:

• Przecięcie nasieniowodu, a następnie jego podwiązanie lub zamknięcie poprzez założenie klipsów naczyniowych.
• Repozycja jednego z kikutów nasieniowodu, celem zapobiegnięcia rekanalizacji.
• Kauteryzacja światła nasieniowodu.

Po wazektomii

Zazwyczaj odradza się pacjentom pracę następnego dnia po operacji. Zaleca się również powstrzymanie się od sportu i ćwiczeń przez około 7 do 10 dni. Po krótkim okresie rekonwalescencji, 80% pacjentów wraca do normalnych zajęć w ciągu 1 tygodnia. Nie ma potrzeby rutynowej oceny rany pooperacyjnej.

Analiza nasienia jest istotną częścią obserwacji pacjentów po wazektomii i jest wykonywana obligatoryjnie 3 miesiące po zabiegu. Celem szybszego oczyszczenia nasieniowodów i przewodów wytryskowych z plemników, w ciągu 3 miesięcy od zabiegu powinno dojść do co najmniej 20 wytrysków. Analizę nasienia po wazektomii najlepiej wykonać w certyfikowanym laboratorium zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Wazektomia – karta informacyjna

Wazektomia – zgoda na zabieg

Lekarze konsultujący i wykonujący wazektomię:

Jakub Krukowski – ZnanyLekarz.pl