CHIRURGICZNE WYCIĘCIE GUZA PIERSI Z BADANIEM HISTOPATOLOGICZNYM

W „WYSPIE MEDYCYNY PRZYJAZNEJ” wykonywane są zabiegi wycięcia guzów piersi. Jeśli pacjentka ma guz piersi, to wycięcie go jest najczęstszą metodą leczenia.
Zazwyczaj guz piersi (nowotwór łagodny lub złośliwy) pacjentka wyczuwa sama albo diagnozowany jest on podczas badania obrazowego – USG lub mammografii. Na podstawie wyników badań obrazowych lekarze specjaliści (najczęściej onkolodzy, chirurdzy onkologiczni lub ginekolodzy) podejmują decyzję o postępowaniu leczniczo-diagnostycznym – czyli najpierw diagnostyka (biopsja gruboigłowa lub cienkoigłowa), a po otrzymaniu tych wyników decydują o sposobie leczenia guza. Najczęściej jest to leczenie chirurgiczne.
Zabieg chirurgicznego wycięcia guza piersi polega na jego całkowitym usunięciu. Operacja może być wykonana zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. Ostateczną decyzję o sposobie znieczulenia podejmuje chirurg. Specjalista zajmujący się chirurgią piersi potrafi zaplanować cięcie na skórze w taki sposób, aby zminimalizować ślady po zabiegu. Chirurg zadba również o zachowanie prawidłowego kształtu piersi, ponieważ po wycięciu niektórych guzów może powstać ubytek gruczołu piersiowego. Lekarz operujący zadba o zaopatrzenie gruczołu w taki sposób, aby pierś nie miała żadnych ubytków.
Guz po wycięciu jest poddawany badaniu mikroskopowemu (histopatologicznemu).
Zabieg chirurgicznego usunięcia guza jest wykonywany w warunkach sali operacyjnej. Długość pobytu pacjentki w Klinice zależy od rodzaju podanego znieczulenia, ale zazwyczaj nie przekracza on kilku godzin.
Na zakończenie wizyty wydawane są zalecenia pooperacyjne oraz ustalane są terminy wizyt kontrolnych.
Przed zabiegiem lekarz operujący zleci badania krwi. Krew do zleconych badań pacjentka może oddać na miejscu w ośrodku „Wyspa Medycyny Przyjaznej”.

W „WYSPIE MEDYCYNY PRZYJAZNEJ” istnieje wielodyscyplinarny zespół zajmujący się diagnostyką i chirurgicznym leczeniem guzów piersi. Oznacza to, że w jednym miejscu i podczas tej samej wizyty pacjentka ma możliwość być skonsultowana przez wielu specjalistów, zajmujących się schorzeniami piersi. Pacjentka nie ma konieczności rozwlekania w czasie procesu diagnostyki i leczenia, zaoszczędza dużo czasu i środków finansowych.

W naszej Klinice wykonujemy również badanie USG piersi oraz biopsję cienkoigłową celowaną (BACC) guzów piersi. Badania przeprowadza dr n. med. Marcin Śniadecki, specjalista ginekologii i położnictwa.

Zabiegi chirurgicznego wycięcia guzów piersi wykonywane są przez dr n. med. Iwonę Chruścicką – specjalistkę chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz przez dr n. med. Piotra Raka – specjalistę chirurgii ogólnej i onkologicznej.