LABIOPLASTYKA - PLASTYKA WARG SROMOWYCH MNIEJSZYCH - GDAŃSK

LABIOPLASTYKA WARG SROMOWYCH MNIEJSZYCH

 

DLACZEGO PACJENTKI PODEJMUJĄ DECYZJĘ O ZABIEGU LABIOPLASTYKI?

Najczęstszą przyczyną wykonywania labioplastyki jest przerost, zniekształcenie lub asymetria warg sromowych mniejszych.

 

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE PRZEROSTU WARG SROMOWYCH?

• utrudnienie codziennego funkcjonowania – czasami noszenie nawet zwyczajnych ubrań może być uciążliwe
• bolesne podrażnienia okolic intymnych np. podczas chodzenia lub uprawiania sportów (szczególnie rower lub jazda konna)
• trudności w utrzymaniu higieny osobistej, ryzyko wystąpienia stanów zapalnych
• ograniczenia podczas aktywności seksualnej
• nieakceptowalny przez kobietę wygląd okolicy intymnej, skutkujący pogorszonym samopoczuciem i obniżonym poczuciem własnej wartości

Przyczyną zbyt dużych warg sromowych mniejszych mogą być uwarunkowania genetyczne, zmiany poporodowe, a także naturalne procesy starzenia.

 

CO TO JEST LABIOPLASTYKA?

LABIOPLASTYKA to zabieg operacyjny, polegający na zmniejszeniu (redukcji) warg sromowych mniejszych. Stosunkowo często taki zabieg łączy się z zabiegiem redukcji napletka łechtaczki (hodoplastyka).

W czasie zabiegu dochodzi do chirurgicznego usunięcia fragmentu (nadmiaru) zbędnych tkanek z odpowiednią plastyką i ukształtowaniem pożądanego wyglądu warg sromowych mniejszych.
Istotną uwagę podczas zabiegu chirurg zwraca nie tylko na wygląd, jak również na funkcjonalność (dbanie o komfort podczas codziennej higieny, aktywność seksualna).
Techniki operacyjne lekarz omawia z pacjentkami podczas konsultacji. Dobór rodzaju zabiegu zależy od budowy zewnętrznych narządów płciowych jak również od oczekiwań pacjentki.

 

EFEKTY PLASTYKI WARG SROMOWYCH MNIEJSZYCH

Dzięki zabiegowi labioplastyki, kobieta uzyskuje estetyczny wygląd zewnętrznych narządów intymnych. Dobre efekty zabiegu mogą mieć wpływ na poprawę jakości życia seksualnego, jak również może się to przyczynić do podwyższenia poziomu własnej wartości i pewności siebie.

 

REKONWALESCENCJA PO LABIOPLASTYCE

Obrzęk warg sromowych po zabiegu labioplastyki może utrzymywać się do 7 dni z jednoczesną bolesnością tych okolic. Siniaki tej okolicy będą obecne nieco dłużej. Po plastyce warg sromowych niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz aktywności seksualna w okresie do 4 tygodni. Powrót do pracy w biurze zalecany jest po 3-7 dniach od wykonania zabiegu.

 

DLACZEGO WAŻNA JEST WSTĘPNA KONSULTACJA PRZED ZABIEGIEM LABIOPLASTYKI?

Podczas wstępnej konsultacji lekarz ma możliwość zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego, ocenić oczekiwania pacjentki dot. zabiegu, zweryfikować je (co do wykonywalności). Chirurg może w komfortowej, niekrępującej atmosferze dokonać oceny anatomicznej budowy narządów płciowych zewnętrznych i dobrać właściwą technikę redukcji i plastyki warg sromowych mniejszych.

 

ZWRACAMY UWAGĘ NASZYCH POTENCJALNYCH PACJENTEK NA FAKT BRAKU ZDJĘĆ EFEKTÓW „PRZED I PO”. ZE ZROZUMIAŁYCH POWODÓW MAMY OGRANICZENIA DOT. PUBLIKACJI TAKICH OBRAZÓW W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ. ZAŚ PODCZAS WIZYTY U CHIRURGA ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ DEMONSTRACJI PODOBNYCH ZDJĘĆ, CO MOŻE SIĘ PRZYCZYNIĆ DO UŁATWIENIA PODJĘCIA DECYZJI DOT. ZABIEGU LABIOPLASTYKI.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi plastyki warg sromowych do doktora Piotra Raka.

Poniżej znajdują się linki do artykułów naukowych na temat labioplastyki. Niektóre opatrzone zostały przykładowymi zdjęciami sprzed i po zabiegach.

Artykuł 1

Artykuł 2

Artykuł 3

Artykuł 4

Piotr Rak – ZnanyLekarz.pl