Nici liftingujące - rewitalizacja okolic intymnych i leczenie nietrzymania moczu

REWITALIZACJA OKOLIC INTYMNYCH U KOBIET I LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU – NICI LIFTINGUJĄCE

Z biegiem lat nie tylko skóra twarzy zaczyna wykazywać oznaki starzenia, dotyczy to także innych części ciała. Zmieniają się struktury komórkowe i tkankowe, co prowadzi do utraty elastyczności oraz zmniejszenia napięcia. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra odwadnia się, traci nawilżenie i staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Dotyczy to także okolic intymnych.

Wraz z zanikiem włókien kolagenu tkanki pochwy i sromu tracą swoją elastyczność i witalność. I o ile w przypadku twarzy od lat stosowane są zabiegi kosmetyczne oraz odpowiednia pielęgnacja dla utrzymania młodego wyglądu, tak w przypadku stref intymnych polecane są minimalnie inwazyjne zabiegi za pomocą nici APTOS, które pozwalają przywrócić jędrność i funkcjonalność tych okolic.
Biowchłanialne włókna na bazie kwasu polimekowego (PLA) i kaprolaktonu (PCL) z mikroskopijnymi haczykami (wypustami) lub w kształcie gęsto zwiniętej spirali z funkcją pamięci, są umieszczane podskórnie w okolice wiotkiej skóry lub śluzówki. Zarówno kwas polimlekowy, jak i kaprolakton – to dwa silne stymulatory tkankowe i są szeroko wykorzystywane w medycynie, w tym także do tworzenia wchłanialnych nici chirurgicznych. Dlatego metoda ta zapewnia zgodność biologiczną i bezpieczeństwo.

Możemy wyróżnić trzy metody zabiegowe , które mają zastosowanie w uroginekologii:

Needle Method

Stosowana w celu zwężenia ujścia pochwy. Przywraca komfort i satysfakcję seksualną pacjentek, jak również zabezpiecza przed nawracającymi infekcjami.
Za pomocą tej metody możemy zrekonstruować anatomię krocza poprzez przemieszczenie tkanek, ale również ich wzmocnienie i rewitalizację, którą zawdzięczamy zdolności nici wykonanej z PLA i PCL do stymulacji kolagenu. Nici są stosowane na takiej głębokości, jaka jest niezbędna do uzyskania pożądanego efektu bez względu na to, czy ma to na celu zrekonstruowanie anatomii krocza, czy też jego naprężenie.

Spring Method

Metoda umożliwiająca rewitalizację i zwiększenie objętości warg sromowych. Poprawia estetykę nadając młodzieńczych krągłości oraz przywraca pewność siebie. Odbudowuje naturalną gęstość i jędrność tkanek, nadaje sprężystość oraz modeluje kształt. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu, zagęszczając i ujędrniając skórę. Pozwala nie tylko modelować, ale także wypełniać bez ograniczenia ruchomości.

Excellence Method

To szybka i skuteczna metoda rewitalizacji i liftingu tkanek wewnątrz pochwy oraz w obszarze warg sromowych. Implantowana w formie wachlarza wzmacnia okolice cewki moczowej oraz dolną ścianę pochwy, dzięki czemu uzyskujemy odmłodzoną i wytrzymałą tkankę. Świetnie sprawdza się przy suchości pochwy. Metoda ta jest szczególnie istotna w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Nici są stosowane na takiej głębokości, jaka jest niezbędna dla pożądanego efektu. Inaczej dobieramy głębokość w przypadku rewitalizacji warg sromowych, odbudowy objętości i przywrócenia estetycznego wyglądu, a inaczej w przypadku szycia chirurgicznego w obszarze przedsionka pochwy, czy też w celu przywrócenia prawidłowego naprężenia przedniej czy tylnej ściany pochwy. Okres rekonwalescencyjny trwa około 2-5 tygodni, w zależności od typu zabiegu. Wszystkie zabiegi, w tym zabieg zwężania i odmładzania pochwy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i może być przeprowadzany zarówno u kobiet, które rodziły, jak i u kobiet, które nie rodziły i w żadnym stopniu nie ogranicza możliwości porodu siłami natury. Ten szybki i prosty zabieg pozwala kobietom odzyskać pewność siebie.

JAK DZIAŁAJĄ NICI LIFTINGUJĄCE NA OKOLICE INTYMNE?

W zależności od zakresu zabiegu dopiera się rodzaju nici APTOS spośród trzech typów. Wspólnym mianownikiem jest wykonanie z biostymulatorów tkankowych (PLA i PCL) oraz precyzja wykonania. Nici różnią się kierunkiem i rodzajem wypustek kotwiczących lub grubością splotu. Po implantacji nić powoduje wytworzenia stelaża śródtkankowego, który przywraca sprężystość i prawidłowy układ anatomiczny, a materiał biostymulującym stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny, które zapewniają odpowiednie napięcie i odmładzają. Nici stosowane w przypadku problemów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu powodują wzmocnienie struktur przedniej ściany pochwy i przywracają im naturalną fikcję podpierającą cewkę moczową, co zapobiega mimowolnemu wypływowi moczu. Powstały dzięki biostymulacji w miejscu wprowadzenia nici kolagenowy już stelaż tkankowy pełni funkcję “wtórnego wektora ciągnięcia” dlatego efekt utrzymuje się jeszcze bardzo długo po wchłonięciu nici. Czas wchłaniania nici wynosi od 1,5 do 7 lat w zależności od typu.

PRZED ZABIEGIEM WSZCZEPIENIA NICI LIFTINGUJĄCYCH W OKOLICE INTYMNE

• Wskazana jest pełna depilacja okolic intymnych przed zabiegiem.
• Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. W trakcie spotkania omawiane są wszystkie szczegóły procedury, a także zostaną udzielone odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości związane z zabiegiem.
• Wymagana jest aktualna ocena czystości pochwy
• Badania laboratoryjne wymagane do zabiegu: morfologia, układ krzepnięcia (APTT, PT), antygen HbsAg, przeciwciała anty-HCV

PRZEBIEG ZABIEGU IMPLANTACJI NICI LIFTINGUJĄCYH NA OKOLICE INTYMNE

Okolica poddana zabiegowi jest odkażana i znieczulana z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Po nałożeniu jałowego, jednorazowego obłożenia chirurgicznego. Lerkarz wykonuje zabieg przy użyciu odpowiednio do wskazań dobranych nici APTOS. Nici są implantowane za pomocą kaniuli z atraumatyczną końcówką, zapobiegając tym samym dodatkowemu krwawieniu i obrzękowi po zabiegu lub z użyciem atraumatycznych igieł przez bardzo małe i otwory w skórze krocza i/lub błony śluzowej pochwy. Zabieg trwa w zależności od jego zakresu do 60 minut. Zastosowanie odpowiednich technologii powoduje, że nie trzeba wykonywać żadnych nacięć w związku z wprowadzaniem nici APTOS.

EFEKTY PO ZABIEGU WSZCZEPIENIA NICI APTOS NA OKOLICE INTYMNE

Od razu po zabiegu dochodzi do poprawy estetyki krocza. Efekt zwężenia wejścia do pochwy jest praktycznie natychmiastowy dzięki napięciu tkanek przez nici. Działanie terapeutyczne nici utrzymuje się znacznie dłużej niż ich czas rozpuszczania dzięki zmianom zachodzącym w strukturze tkanek. Powstające pasma kolagenowe utrzymują odpowiednie napięcie i kształt krocza, warg sromowych oraz pochwy. Dzieje się to dzięki pobudzeniu syntezy włókien białkowych i procesów odnowy biologicznej skutkujących długoterminowym liftingiem tkanek, wyraźnym odmłodzeniem i poprawą ich napięcia.

PIERWSZE DNI PO ZABIEGU IMPLANTACJI NICI APTOS

Okres pooperacyjny trwa około 3-5 tygodni, w zależności od zakresu operacji. Podczas okresu gojenia Pacjentka może odczuwać lekkie napięcie i wrażliwość tkanki pochwy i krocza. Dodatkowo, w miejscach wprowadzenia nici oraz ich przebiegu może utrzymywać się obrzęk, asymetria oraz ból o miernym nasileniu. Konieczne jest również powstrzymanie się od aktywności seksualnej i ograniczenie aktywności fizycznej przez minimum 2 tygodnie. W tym okresie nie zaleca się także kąpieli w wannie.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGÓW Z WYKORZYSTANIEM NICI LIFTINGUJĄCYCH OKOLICE INTYMNE

• choroby autoimmunologiczne;
• kolagenoza;
• choroba niedokrwienna serca;
• nadciśnienie tętnicze II i III stopnia;
• hemofilia;
• zaburzenia psychiczne i neurotyczne, w tym dysmorfofobia;
• stany zapalne i nowotwory;
• tendencja do przerostu i bliznowacenia (tworzenia keloidów);
• zaburzenia krzepnięcia krwi;
• przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (wymagane jest ich wcześniejsze odstawienie);
• zaostrzenie przebiegu wszelkich chorób przewlekłych;
• ciąża i laktacja;
• wcześniej wprowadzone nierozpuszczalne implanty w obszarze zabiegowym;
• indywidualna nietolerancja na preparaty stosowane w trakcie procedury (np. na znieczulenie)

ZALECENIA PO ZABIEGU IMPLANTACJI NICI NA OKOLICE INTYMNE

• W ciągu pierwszej doby po zabiegu należy przykładać zimne kompresy w obszarze wykonanej procedury.
• Przez 2-3 dni po zabiegu należy odkażać miejsca wkłucia niedrażniącym płynem antyseptycznym np. Octenisept.
• Przez 2-3 dni po zabiegu nie wskazane jest spożywanie gorących oraz ostrych napojów i posiłków.
• Przez 2 tygodnie po zabiegu nie wolno współżyć, dźwigać i uprawiać sportu, spożywać alkoholu (rozszerza naczynia i może zwiększyć obrzęk), brać kąpieli w wannie, korzystać z jacuzzi i basenu, stosować mydła, spirytusu, środków myjących na bazie alkoholu, wykonywać irygacji, wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem, drażnić skóry w okolicach zabiegu.
• Przez 2 miesiące po zabiegu nie wolno stosować w obszarze zabiegowym żadnych zabiegów rozgrzewających (w tym laserów, fali radiowej, ultradźwiękowej itp.) ani głębokiego masażu, fizjoterapii (wyjątek: mikroprądy, kriolift) i innych technik śródskórnych.
• Lekarz wykonujący zabieg odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaleceń po zabiegu i udzieli dokładnych wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego oraz ustali harmonogram wizyt kontrolnych.