OBRZEZANIE - RODZAJE OBRZEZANIA

Rodzaje obrzezania

Istnieją cztery podstawowe rodzaje obrzezania, określane w angielskiej terminologii jako High and Tight, High and Loose, Low and Tight oraz Low and Loose. Różnią się one od siebie ilością pozostawionej skóry oraz miejscem nacięcia i jednocześnie lokalizacją blizny. Gdy jest ona położona blisko żołędzi, mówi się o obrzezaniu typu low, natomiast jeśli blizna znajduje się daleko od żołędzi, wówczas obrzezanie określa się jako high. Zależnie od ilości skóry, która zostaje wycięta, obrzezanie można podzielić na typ loose (luźne) lub tight (ciasne).

High and Tight

W tym rodzaju obrzezania blizna znajduje się w dużej odległości od żołędzi, co powoduje, że jest ona wyraźnie widoczna. Podczas tego typu zabiegu usunięta zostaje duża ilość skóry. Powoduje to, że podczas erekcji jej przesuwanie wzdłuż trzonu penisa staje się niemożliwe. Niekiedy jednak może się ona przesuwać, jednak zaledwie o kilka milimetrów. Gdy penis znajduje się w stanie spoczynku, jego głowa jest zupełnie odsłonięta.
Obrzezanie typu High and Tight charakteryzuje się wycięciem sporej ilości skóry z trzonu penisa. Usuwa się również zewnętrzną warstwę napletka, podczas gdy jego wewnętrzna część jest usuwania jedynie częściowo lub też całkowicie pozostawiona. Przy tej metodzie zazwyczaj stosuje się także całkowite usunięcie wędzidełka.

High and Loose

Przypadku obrzezania typu High and Loose wewnętrzna część napletka pozostaje nienaruszona albo usunięta w niewielkim stopniu. Pozostałość skóry trzonu penisa oraz zewnętrznej części napletka po obrzezaniu tego rodzaju jest większa niż jest to w przypadku metody High and Tight. Dzięki temu ilość skory, która pozostaje po zabiegu, jest na tyle duża, że podczas erekcji możliwe pozostaje jej przesuwanie. Gdy penis znajduje się w stanie spoczynku, żołądź jest częściowo zasłonięta przez nadmiar skory.
Blizna znajduje się w pewnej odległości od żołędzi. Jest ona widoczna na napletku, który w pewnym stopniu przykrywa żołądź.

Low and Tight

W metodzie obrzezania znanej pod nazwą Low and Tight blizna znajduje się w bliskiej odległości od żołędzi. Podczas tego typu zabiegu ilość usuniętej skóry jest stosunkowo duża. W efekcie podczas erekcji jej przesuwanie wzdłuż trzonu penisa staje się niemożliwe.
Gdy penis znajduje się w stanie spoczynku, jego żołądź pozostaje całkowicie odsłonięta.
W stanie braku erekcji nie jest ona dotykana przez skórę. Wewnętrzna warstwa napletka zostaje w większości wycięta. Może on zostać także całkowicie usunięty. Wówczas blizna zostaje umiejscowiona pod obręczą żołędzi, dzięki czemu staje się zupełnie niewidoczna.
Low and Tight to taki typ obrzezania, w którym usunięta zostaje większa część wewnętrznej powierzchni napletka niż jego powierzchni zewnętrznej.

Low and Loose

Low and Loose to najczęściej wybierany przez Europejczyków rodzaj obrzezania. W tym przypadku usuwa się większą część wewnętrznej powierzchni napletka. Ilość pozostawionej skóry sprawia, że pokrywa ona żołądź, gdy penis znajduje się w stanie spoczynku. Fałd skóry osłania wówczas głowę penisa. W trakcie erekcji możliwy jest ruch skóry wzdłuż trzonu penisa, gdyż skóra na trzonie pozostaje dosyć luźna. Blizna znajduje się na wewnętrznej części napletka. Linia cięcia operacyjnego przebiega zaraz za żołędzią.
Ten typ obrzezania zapewnia maksymalną funkcjonalność napletka, ponieważ usunięta zostaje tylko niewielka jego część. Dlatego obrzezanie typu Low and Loose określa się mianem obrzezania częściowego.